poniedziałek, 19 października 2015

Rusza blog badawczy "Młodzi na wsi"

Jestem socjolożką, pracuję w Katedrze Socjologii Zmiany Społecznej w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, a regularnie współpracuję również z Instytutem Studiów Społecznych im. Profesora Roberta B. Zajonca Uniwersytetu Warszawskiego. Interesują mnie przemiany społeczne, ekonomiczne i kulturowe, które zachodzą współcześnie na terenach wiejskich w Polsce.

Ten blog jest częścią szerszego projektu badawczego. Celem badania jest analiza sytuacji młodych mieszkańców wsi - pokolenia dwudziesto- i trzydziestolatków. Chodzi zarówno o tych, którzy mieszkali na wsi od zawsze, jak i tych, którzy się na wieś sprowadzili. Szukam odpowiedzi na pytania, dlaczego mieszkają na wsi i jak im się tu żyje.

Mam nadzieję, że blog pozwoli mi poznać opinie i doświadczenia młodych mieszkańców z różnych wsi, tj. małych i większych, podmiejskich i oddalonych od miast, rolniczych i takich, w których nie ma ani jednego rolnika - różne są w nich warunki życia i perspektywy dla młodych ludzi. Serdecznie zapraszam do komentowania, dzielenia się swoimi uwagami i przemyśleniami. Każdy głos będzie dla mnie niezwykle cenny!

Uruchomieniu tego bloga przyświecają wyłącznie cele naukowe. Wypowiedzi i komentarze będą dla mnie ważnym materiałem badawczym, który poddam socjologicznej analizie jakościowej. Mam nadzieję, że blog przyda się również jego Czytelnikom i Czytelniczkom - jako forum wymiany doświadczeń, informacji i praktycznych porad dotyczących życia na wsi. W miarę możliwości będę tu udostępniać także ciekawe wyniki badań, raporty, artykuły oraz linki dotyczące polskiej wsi.

2 komentarze:

 1. Witam nazywam się Grzegorz Antoniewski mieszkam w Świątnikach woj łódzkie mam 38lat nie wiem czy będę się nadawał do tego badania , ale napiszę parę słów na temat mieszkania na wsi .Urodziłem i wychowałem się na wsi ukończyłem szkołę rolniczą od 12 lat prowadzę własne gospodarstwo rolne od dwóch kadencji jestem sołtysem w swojej wsi oraz delegatem Izb Rolniczych powiatu Pabianickiego .W gospodarstwie pracuję z zamiłowania do ziemi które zaszczepił mi mój dziadek ,choć praca jest ciężka i nie doceniana przez wielu ludzi to i tak nie zamienił bym ją na żadną inną . Do pracy na wsi nie wystarczy wsiąść na maszynę i coś zrobić jak niektórzy myślą w tą pracę trzeba włożyć dużo serca .Z musu w gospodarstwie nic się nie zrobi prędzej czy pużniej takie gospodarstwo skazane jest na upadek . Z mojego doświadczenia widzę że trzeba robić to co się lubi nie ważne czy to będzie uprawa żiemi czy praca biurowa .Odnośnie sprowadzania się ludzi na wieś spowodowane jest tym iż ludzie uciekają z miasta od codziennego zgiełku jaki jest w miastach a wieś traktują jako sypialnie a z pracą na wsi nie mają nic wspólnego a co za tym idzie dochodzi do spięć rolników z działkowcami którym przeszkadza wywożenie obornika czy gnojowicy a nawet praca maszyn na polach .Tacy nowi mieszkańcy wsi powinni uszanować ciężką pracę rolnika który produkuje żywność dla nich .Na wsi mieszkam bo czuję się tu u siebie są piękne zmieniające się krajobrazy jest to taki ostatni bastion naszej polskości który powinniśmy chronić za wszelką cenę aby nasze dzieci i wnuki mogły korzystać z tych pięknych uroków Polskiej wsi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo Panu dziękuję za komentarz! Granice wieku w projekcie są elastyczne, każdy głos jest dla mnie bardzo cenny:-) Czy podzieli się Pan informacjami na temat swojej działalności jako sołtysa? Co udało się Panu zrobić, co jeszcze chciałby Pan zrobić w swoim sołectwie?
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń

Będę wdzięczna za podanie na wstępie komentarza: płci, wieku, wykształcenia oraz nazwy województwa.